Розумні села" на місці руїн. Щоби повернути біженців додому, Азербайджан почав зводити селища на територіях Карабаху, повернутих після майже 30-річної окупації. Відновлення територій Азербайджан називає "великим поверненням": будує дороги, проводить комунікації та зводить серед учорашніх мінних полів села, куди пропонують повернутися біженцям першої Карабаської війни. Більше знає журналістка "5 каналу" Євгенія Китаїва.

Тисячі гектарів повернутої землі після майже 30-ти років окупації. Більшість із них нашпиговані мінами або ж нерозірваними снарядами. Колись мальовничі селища – знищені й поруйновані. У такому стані Азербайджан відвоював назад під свій контроль частину Карабаху та сім прилеглих до нього районів, захоплених Вірменією під час Першої Карабаської війни.  

Багато земель ще мають розмінувати, але Баку відразу взявся будувати дороги та проводити комунікації. Менш як за рік після підписання перемир'я, посеред колишніх мінних полів відкрили аеропорт "Фізулі", а пів року тому до Карабаху повернулися перші азербайджанські біженці.

 

"Ні з чим не порівняти цю радість – повернутися на свою рідну землю", – каже житель селища Агали Емін Магерамов. 

Насправді, повертатися азербайджанцям було нікуди, їхні будинки, які лишали на початку 90-х – зруйновані. Тож, після визволення територій, країна розробила програму "Велике повернення". І розпочала будівництво одразу ж після підписання мирної угоди у 2020-му році. А будувати вирішили "Розумні села", аби люди хотіли повертатися назад. 

Одне з таких – селище Агали. Тут альтернативні джерела енергії, екологічна опалювальна система та розумне освітлення. Житло біженці отримують безплатно. У списку перших на повернення була родина Еміна Магерамова. Він радо зустрічає нас біля свого подвір’я і запрошує у будинок. 

Коли родина Еміна тікала із селища, йому було одинадцять. Пригадує, тоді батьки не встигли зібрати речі, просто схопили чотирьох дітей і бігли. Всі ці довгі роки сім'я мріяла повернутися на рідну землю. 

"Я 28 років жив у Сумгаїті і мріяв повернутися додому. Описати свої емоції словами, коли вперше приїхав до села, неможливо. Це така величезна радість. Вона переповнювала мою душу. Слава нашим героям і здоров’я всім пораненим у цій війні", – розповідає житель селища Агали Емін Магерамов.

Чоловік приїхав до рідного села з дружиною і дітьми, так само, як і його брати. Каже, тікала звідси одна родина, а повернулося чотири. Тих, хто повертається, місцева влада забезпечує робочими місцями. Нині Емін працює на заправці, а дружина в перукарні. Щоправда, родина нетерпляче чекає закінчення розмінування земель під сільське господарство. 

"Моя родина до окупації мала сільське господарство. Ми вирощували дині, кавуни і помідори. Мрію продовжити цю справу. Тільки-но земля буде повністю розмінована, візьмуся вирощувати фрукти й овочі.  А поки посадив дві сотні фруктових дерев біля свого будинку", – каже житель селища Агали Емін Магерамов.

Аби забезпечити усіх, хто повертається, роботою, великі компанії облаштовують свої філії або невеликі виробничі цехи у селах, що відбудовуються. В Агали вже п’ять місяців працює швейний цех.

Тут відшивають медичні халати для лікарів, одяг для хворих і постільну білизну для лікарень.

"Усі робітниці нашого цеху – біженки. Ми всі тікали з цього села. Багато років чекали нетерпляче нашого повернення додому. Ми вірили у це. Зараз ми дуже щасливі. Нарешті на рідній землі і маємо роботу", – розповідає старша швачка Адиля Сулейманова.

У селищі збудували дитячий садок і школу. Нині за партами навчається майже сотня учнів. 

"29 років тому цей дзвоник висів на школі селища Агали. Після визволення нашого селища у 2020му році, місцеві жителі знайшли дзвоник у руїнах старої школи. Забрали його звідти і повісили на будівлю нової школи", – каже директорка школи у селищі Агали Нормін Гасанова.

До цієї школи ходять і діти Еміна Магерамова. Вже тут здобули свої перші медалі у спортивних змаганнях. Життя у селищі знову вирує, як і тридцять років тому. Азербайджан знайшов алгоритм швидкої відбудови зруйнованого війною. Такі самі кроки потрібно буде пережити й Україні – після повернення окупованих росією територій. 

Євгенія Китаїва, Ганка Кудрявцева, "5 канал", Азербайджан

 

https://www.5.ua/svit/pislia-30-rokiv-okupatsii-iak-azerbaidzhan-vidbudovuie-povoiennyi-karabakh-299020.html