Повернення Нагірного Карабаху - це перший прецедент розв'язання замороженого конфлікту на пострадянському просторі

середа, 00:00

Цими днями всі азербайджанці світу відзначають річницю перемоги у 44-денній визвольній війні 2020-го проти майже 30-річної окупації Нагірного Карабаху.
У Києві з цієї нагоди відбувся круглий стіл на тему: «Перемога Азербайджану у Другій Карабаській війні - важливий прецедент перемоги міжнародного права та відновлення територіальної цілісності держави».

Організатором виступила державна установа Азербайджану - Бакинський міжнародний центр мультикультуралізму. В рамках круглого столу учасники обговорили процес деокупації територій Азербайджану, наслідки 30-річної окупації Нагірного Карабаху та прилеглих районів, важливість відновлення територіальної цілісності Азербайджану та верховенства міжнародного права, відновлення та розвиток деокупованих територій, повернення миру та стабільності в регіон, досвід Азербайджану для України.

Модератор заходу Марина Гончарук, представник Бакинського міжнародного центру мультикультуралізму в Україні, відкриваючи його, зазначила, що Азербайджан є важливим стратегічним партнером для України, з яким активно розвивається співпраця, зокрема у сфері безпеки та оборони. За її словами, відновлення територіальної цілісності Азербайджану повернуло стабільність та мир у регіон, відкрило якісно нову сторінку історії не лише Азербайджану, а й усього регіону. «А прецедент, який створив Азербайджан, коли країна самостійними зусиллями відновлює свою територіальну цілісність і верховенство міжнародного права, важливий для всього світу. Особливо для України, яка бореться за відновлення своєї територіальної цілісності», - наголосила Марина Гончарук.

У рамках заходу виступив політолог, журналіст, керівник фонду Free Crimea Тарас Березовець, який нещодавно відвідав Карабах у складі групи українських журналістів та політологів. «Очевидно, що уроки вірменсько-азербайджанського конфлікту, який тривав понад 30 років, особливо фінальна стадія його вирішення, яка в Азербайджані називається Вітчизняною війною, надзвичайно важливі для України. Тут важливий приклад, перш за все, єднання суспільства і того, що відновлення територіальної цілісності та ідея повернення Нагірного Карабаху або просто Карабаху, як його називають в Азербайджані, змогла об'єднати, без перебільшення, все суспільство», - розповів він.

«Відновлення територіальної цілісності Азербайджану - це перший прецедент вирішення замороженого конфлікту на пострадянському просторі на користь держави, яка постраждала від зовнішньої військової агресії. Ми можемо говорити про умовно об'єктивні та суб'єктивні фактори, які зумовили успіх Азербайджану. До перших ми можемо віднести економічний, демографічний та інші. А до суб'єктивних - раціональне та мудре управління ресурсами, ефективне ухвалення рішень, реформи в сфері оборони. Та й безумовне бажання азербайджанського народу повернути свої землі», - розповів Микола Замікула, старший науковий співробітник відділу зовнішньої політики центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень, який нещодавно відвідав Карабах у складі групи журналістів та політологів.

Головний редактор інтернет-порталу «Цензор.НЕТ» Юрій Бутусов подякував організаторам заходу за те, що створюють майданчики для аналізу того, що сталося на територіях Азербайджану, в Карабасі. «Мені здається, що саме з таких громадських майданчиків можуть сформуватися серйозніші політичні проекти співпраці. Побувавши нещодавно в Карабасі, я справді був вражений побаченим. Азербайджан - країна, яка має багато спільного з Україною, в тому числі політичні інтереси. Мене вразило те, як Азербайджан зміг вибудувати дуже грамотну стратегію для реалізації своєї політики. Війна в Карабасі не була суто військовою операцією, це було військове, політичне, економічне та інформаційне рішення, це була комплексна стратегія, до якої Азербайджан йшов 30 років. Були правильно розставлені пріоритети та правильно використані ресурси», - зазначив Юрій Бутусов.

Журналіст, редактор відділу політики газети «День» Іван Капсамун у своєму виступі наголосив на тому, що протягом тридцяти років низка міжнародних структур, які мали сприяти вирішенню вірменсько-азербайджанського конфлікту, лише сприяли збереженню статус-кво, зокрема Мінська група. За словами журналіста, Азербайджан сам зміг «переламати» ситуацію та повернути свої території, не сподіваючись на міжнародні організації.

Олег Купчик, історик-азербайджаніст, кандидат історичних наук, доцент кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн КНУ ім. Т. Шевченко, розповів про передумови появи вірмен на територіях Азербайджану та про переселення вірмен на Кавказ за сприяння Російської імперії.

Директор Міжнародного центру протидії російській пропаганді, військовий експерт Юрій Кочевенко розповів про те, що приклад Азербайджану надихає українців, а також зазначив, що перемога Азербайджану є прикладом вірної комбінації дипломатичних, військових, економічних, інформаційних та інших зусиль.

http://www.golos.com.ua/article/353217

Теги: 
Азербайджан