Ціну незалежності знає той, хто за неї боровся

четвер, 00:00

В Азербайджані пам'ятають, як це – бути під окупацією. І тому щосили допомагають Україні

"Піднятий одного разу прапор вже ніколи не впаде!" Автором цього вислову є один із засновників Азербайджанської Демократичної Республіки (АДР) Мамед Емін Расул-заде. У неділю виповниться 105 років із моменту створення АДР. Так, 28 травня 1918 року Національна рада АДР оголосила про створення республіки на території Бакинської та Єлизаветпольської губерній. Того ж дня було підписано декларацію незалежності.

Територія АДР складала 113,9 тис. кв. км, включаючи і багато історичних азербайджанських територій, що нині входять до складу Вірменії, у тому числі і її столицю, місто Єреван. Правильне написання якого – Іреван. Згадую про це у світлі того, що днями прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив про визнання територіальної цілісності Азербайджану.

Визнана Єреваном територія Азербайджану, за його словами, становить 86 600 кв. км. Зазначу, що вірменська армія в період Першої карабахської війни окупувала сім азербайджанських анклавних сіл, що належать Газахському району, та одне село, яке належить до Нахчіванської Автономної Республіки. І є суттєва різниця між 113 900 кв. км періоду АДР та 86 600 кв. км сучасного Азербайджану.

Довгі 28 років Вірменія тримала наші землі під окупацією. І лише в результаті 44-денної війни нашій країні вдалося здобути історичну перемогу

Адже 20% територій Азербайджану було окуповано. Довгі 28 років Вірменія тримала наші землі під окупацією. І лише в результаті 44-денної війни нашій країні вдалося здобути історичну перемогу, досягти звільнення Шуші, Фізулі, Кельбаджара, Лачина, Агдама, Гадрута та інших земель. У результаті прапор Азербайджану знову було піднято на звільнених територіях.

Того ж в Азербайджані бажають і Україні. І не просто бажають, а допомагають, політично та гуманітарно, наближати цю мету. Недарма президент США Джо Байден направив президенту Азербайджану Ільхаму Алієву листа з нагоди дня незалежності, в якому особливо наголошував на цьому моменті: "У період жорстокої війни Росії проти українського народу ми були разом у забезпеченні енергетичної безпеки Європи".

Так, Азербайджан відіграє найважливішу роль у забезпеченні енергетичної безпеки ЄС. І це наш внесок у спільну справу боротьби за справедливість. Залежна від російських нафти та природного газу Європа не могла б надавати таку сильну фінансову, політичну, військову допомогу Україні. Крім того, з перших днів російського вторгнення Азербайджан надавав Україні допомогу. Це близько $20 млн у різних гуманітарних аспектах: продукти харчування, медикаменти, медобладнання, генератори, трансформатори та інші види підтримки.

В Азербайджані краще, ніж будь-де, знають ціну незалежності

В Азербайджані краще, ніж будь-де, знають ціну боротьби за звільнення своїх окупованих територій, ціну незалежності, суверенітету. Ми пам'ятаємо, що повноцінні азербайджано-українські дипломатичні відносини було встановлено у період Директорії Української Народної Республіки. У цей період до Азербайджану прибув повноважний представник України на Кавказі Іван Красковський. І 8 лютого 1919 року він передав довірчі грамоти міністру закордонних справ АДР Фаталі Хану Хойському.

Такою є славна історія відносин між нашими країнами. І я впевнений, що слова, сказані Расул-заде про азербайджанський прапор, прапор нашої країни, є актуальними і для України. Жовто-синій прапор обов'язково буде піднятий у звільнених Криму, Донецьку, Луганську, Маріуполі, на всіх тимчасово окупованих територіях України. І тоді ми всі схилимо голови перед пам'яттю полеглих, у тому числі й етнічних азербайджанців, які віддали свої життя задля досягнення цієї святої мети. І ми подякуємо всім героям ЗСУ, які вижили й зуміли зробити нашу мрію дійсністю.

 

Хікмет Джавад

Голова Об'єднаної діаспори азербайджанців України
 
Теги: 
Азербайджан