МІЖНАРОДНЕ НАЦІОНАЛЬНЕ СВЯТО «НОВРУЗ» ІСТОРІЯ. ТРАДИЦІЇ. СВЯТКУВАННЯ В УКРАЇНІ

середа, 04:40

Новруз Байрам – свято Нового року за сонячним календарем, який відзначається в день весняного рівнодення і початку польових робіт.

За звичаєм, перед початком свята, люди наводять лад у будинках, готують святкову їжу та солодощі. Ритуальною стравою вважається Суман – солодова халва. У день Новруза прийнято ходити з привітаннями один до одного в гості, співати пісні про Новруз. На свято вся родина збирається разом. Молодші члени родини вітають старших, бажаючи їм щасливого Нового року. Жінки пропонують присутнім солодощі, а глава сім’ї дарує кожному «Ейді» (подарунок). Люди похилого віку, після ранкового намазу, відвідують могили померлих, приводять їх в порядок, читають поминальні молитви, в яких просять Бога і душі померлих про гарний врожай. Обов’язковим є відвідування хворих і самотніх людей. Традиційно, стіл прикрашається блюдом з зеленими паростками пшениці і крашанками. Кульмінацією свята є обряд очищення. Люди палять багаття і стрибають через полум’я, таким чином залишаючи всі хвороби, біди і негаразди у минулому році. Новруз Байрам – це вшанування відродження природи, свято примирення та очищення, свято мудрості, яке закликає до солідарності, єднання, терпимості і прощення.

30 вересня 2009 Новруз був включений ЮНЕСКО у Репрезентативний список нематеріальної культурної спадщини людства поряд з 76 елементами нематеріальної спадщини всього світу. Це рішення було прийнято 24 державами-учасниками Міжурядового комітету із збереження нематеріальної спадщини.

23 лютого 2010 на 64-ій сесії Генеральної Асамблеї ООН в рамках пункту 49 порядку денного «Культура світу» консенсусом була прийнята резолюція, озаглавлена як «Міжнародний день Новруза». Відповідно до тексту резолюції Генеральна Асамблея ООН визнає 21 березня як Міжнародний день Новруз. Відзначається це свято в Ірані, Азербайджані, Албанії, Афганістані, Грузії, Індії, Киргизії, Македонії, Туреччині, Туркменістані, Узбекистані, Казахстані, Таджикистані, а також в Татарії, Башкирії та Дагестані.

Таким чином Новруз Байрам свято не релігійне,міжнародне та загальнонаціональне.

Новруз Байрам у багатьох своїх традиціях перекликається із ритуалами та традиціями із українськими обрядовими святами:

– стрибки через вогнища – в Україні так святкують Івана Купала

– фарбування яєць – в Україні так святкують Великдень

– ворожіння біля дзеркала – Україні так святкують Андрія

– спускання у димохід – в Україні так робить Святий Миколай

– ходіння дітей по домівкам із співом пісень – в Україні так колядують на Різдво

– викладення на стіл обов’язкових страв – Україні так святкують Василя та Маланку

Та багато інших спільних традицій ми можемо знайти між українськими святами та Новрузом. Це пояснюється тим, що коріння українських обрядових свят та Новрузу спільне і сягає зороастризму.

У сучасній Україні проживає більш як 124 національності. І всі вони проживають у мирі за взаємоповазі. На території сучасної України немає місця нацизму, шовінізму та дискримінації по національним ознакам. Навіть під час трагічних подій на Майдані у 2014 році, була спроба посварити національні товариства, створити міжнаціональну різню. Але населення України в той буремний час рухалось єдиним фронтом проти ворога,не зважаючи на різницю у віці, расі, віросповіданні та національності.

Тому так важливо проводити культурно-мистецькі заходи, які об’єднують у спільній культурній діяльності різні народи та національності, які проживають в Україні.

Для формування на міжнародній арені іміджу України,як мультикультурної держави, обов’язково потрібно виявляти шану та повагу до традицій усіх народностей, що живуть та працюють на благо України. Відзначення Новрузу, приділення уваги до цього свята у ЗМІ буде великим знаком поваги зі сторони України.

Враховуючи велику кількість населення в Україні, яке відзначає це свято та поглиблення на державному рівні уваги по питань національних спільнот – даний інфопривід буде мати високу ступінь актуальності.

http://diplomat.media/2021/03/27/mizhnarodne-nacionalne-svyato-novruz-istoriya-tradici%D1%97-svyatkuvannya-v-ukra%D1%97ni/

Теги: 
Украина